Vrstvy vinylové podlahy: K čemu slouží podlahová podložka a co tvoří jádro podlahy?

Doba čtení 5 minut
Instalace a údržba podlah
Podlaha je jako cibule. Tvoří ji několik vrstev a každá se stará o jinou funkci. Chrání podlahu před poškrábáním, zlepšují tepelnou izolaci a dokážou tlumit kročejový hluk. Objevte vrstvy podlahy.
Lamely vinylové podlahy typu click.

Z jakých vrstev se skládá vinylová podlaha

      

Vinylové podlahy každý den odolávají běžnému provozu v domácnosti, kanceláři nebo komerčních prostorech. O to se právě starají jednotlivé vrstvy podlahy. Každá má totiž svou specifickou funkci.

Většina vinylových podlah se skládá z těchto vrstev:

  • Podlahová podložka - umisťuje se pod samotnou plovoucí podlahu. Pouze některé typy plovoucích vinylových podlah typu „click“ mají integrovanou podložku.
  • Jádro podlahy - tvoří nosnou vrstvu podlahy a určuje vlastnosti a tloušťku podlahy.
  • Nášlapná vrstva - chrání podlahu před poškrábáním. Její tloušťka ovlivňuje odolnost podlahy a třídu zátěže.
  • Ochranná PUR vrstva - svrchní vrstva podlahy, které výrazně zvyšuje její životnost a také usnadňuje péči o podlahu.

Pojďme se na jednotlivé vrstvy podlahy podívat podrobněji.

Vinylová podlahová podložka: Co to je a k čemu slouží

  

Pokud sáhnete po plovoucí vinylové podlaze typu „click“, pak se bez podložky neobejdete.

Tento typ podlahy se k podkladu nelepí, ale jednotlivé lamely se spojují pomocí zámkového systému, kterému říkáme click.

Narazíte na dva typy plovoucí vinylové podlahy. Ty, které už mají podložku integrovanou přímo na lamele. A na ty, které podložkou nedisponují.

Zvolíte-li variantu plovoucí vinylové podlahy bez podložky, vždy si k ní ještě sežeňte podložku pod vinylové podlahy, kterou doporučuje výrobce. Bez vhodné podložky zkrátka plovoucí vinylovou podlahu správně nepoložíte. Pod vinylové dílce nikdy nepoužíváme podložky měkčené (MIRELON, STARLON apod.), které způsobují rozměrovou nestálost podkladu pro click systém vinylu.

K čemu podlahová podložka slouží:

  • Chrání spoje plovoucí vinylové podlahy CLICK - jednotlivé lamely nejsou pevně spojené s podkladem a podložka slouží k tomu, aby spoje dobře držely, nepoškodily se, a byly tím zaručeny všechny vlastnosti vinylu.
  • Garantuje vlastnosti vinylové podlahy - jedině správně položená podlaha vám nabídne všechny deklarované vlastnosti. Plovoucí vinylová podlaha přímo vyžaduje pokládku na podložku, abyste získali správnou stabilitu podlahy.
  • Tlumí kročejový hluk - podložka dokáže absorbovat zvuk kroků, a tím snižuje celkovou hlučnost v místnosti. Dobře pohlcuje například dětskou hru nebo klapání zvířecích drápků po podlaze. Pokud bydlíte v bytě, získáte jistotu, že se vaše kroky nelinou až k sousedům.
  • Zlepšuje tepelnou izolaci podlahy - díky podložce je chůze po podlaze ještě příjemnější. Nestudí vás od země nohy. Podložka v sobě dokáže lépe držet teplo, a tím výrazně zvyšuje celkový komfort při chůzi.

TIP
Rozhodujete se, jaká vinylová podlaha je pro vás ta pravá?
Poradíme vám s výběrem v článku Druhy vinylu: Click nebo lepený?

Co tvoří jádro podlahy

Jádro podlahy představuje nejsilnější vrstvu celé krytiny. Určuje její celkovou tloušťku, odolnost a vlastnosti.

U vinylových podlah se setkáte s nejrůznějšími materiály, které tvoří jádro podlahy.

Jádro podlahy je zároveň i nosnou vrstvou podlahy, která se stará o její stabilitu a odolnost při běžném provozu a zátěži.

U některých plovoucích vinylových podlah narazíte na WPC jádro, které se vyrábí z dřevoplastového kompozitu. Výhodou tohoto jádra je jeho výborná odolnost vůči vodě a vysoká stabilita.

Dalším materiálem, který tvoří jádro vinylových podlah, je například vápenec. Narazíte na něj pod zkratkou SPC („Stone Plastic Composite“ nebo „Stone Polymer Composite“).

Tyto rigidní vinylové podlahy mají pevné jádro tvořené ze směsi vápence a různých stabilizátorů. Díky tomu jsou krytiny tužší, ale zato velmi odolné a hodí se i do vysoce zatížených prostor.

Zároveň taková podlaha dobře vede teplo a můžete ji bez obav položit i na teplovodní podlahové topení. Některé druhy rigidních vinylových podlah vydrží teploty až do 45 °C.

U vinylu se setkáte také s jádrem ze skelného vlákna. Přidává se tam k zajištění větší stability a ke zlepšení odolnosti podlahy. Například proti deformaci.

 

Nášlapná vrstva: Ovlivňuje odolnost podlahy

Podobně jako jádro i tloušťka nášlapné vrstvy určuje celkovou odolnost podlahy. Jde o jednu z nejvrchnějších vrstev podlahy. Pod touto vrstvou se nachází dekorační vrstva, která dodává podlaze krytině její vzhled. Vinylové podlahy dokážou velmi dobře touto dekorační vrstvou imitovat dřevo, kámen, beton nebo dlažbu. Nášlapná vrstva chrání dekor a celou podlahu proti mechanickému poškození od běžného provozu. Určuje také, jestli je podlaha vhodná pro pravidelné používání kolečkové židle (dle příslušného piktogramu). U vinylových podlah se tloušťka nášlapné vrstvy pohybuje v rozmezí od 0,30 mm (bytové prostory) do 0,55 mm (komerční prostory).

Čím je vyšší tloušťka nášlapné vrstvy, tím je odolnější podlaha. Při výběru vinylové podlahy pro konkrétní prostory se řídíme dle třídy zátěže. Pro bytové prostory se jedná o třídu zátěže 23 až 31, pro komerční pak o třídu 32 a výše.

Ochranná vrstva PUR: Jaké výhody přináší

Pomyslnou třešničkou na vinylové podlaze je pak svrchní ochranná PUR vrstva. Jejím hlavním úkolem je na podlaze dokonale uzavřít veškeré mikropraskliny. Díky tomu se na povrchu podlahy nedrží špína a nezašlapává se do podlahy.

Podlahy s PUR vrstvou jsou sice malinko dražší, ale investice se vám vrátí. Polyuretanová vrstva totiž výrazně zvyšuje odolnost a životnost podlahy a zároveň vám usnadňuje práci s jejím čištěním a údržbou.

Díky ochranné PUR vrstvě stačí podlahu pravidelně zametat nebo vysávat. Do mokrého čištění se pouštějte podle toho, jak moc dostává podlaha zabrat ve vaší domácnosti.

Používáním speciálních čisticích prostředků dokážete navíc vytvořit na podlaze ochranný polymerový film, který pak působí proti dalšímu znečištění.

Teď už jednotlivým vrstvám a jejich funkcím lépe rozumíte. Díky tomu víte, co od podlahy můžete očekávat a jak se o ni správně starat. Aby vám podlaha sloužila co nejlépe a vydržela dlouho jako nová, přečtěte si i naše osvědčené rady, jak vyzrát na čištění podlah.

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie BRENO tipy

  • žena medituje na podlaze

    Meditace na podlaze

    Cítíte, že potřebujete po rušném období trochu zpomalit a uklidnit myšlenky? Zkuste meditaci! Nejenom tato aktivita, ale i prosté sezení na zemi vás přenese do stavu relaxace.

  • interiér ve francouzském stylu s kusovým kobercem

    Francouzský styl bydlení: elegance a romantika v jednom

    Vytvořte si elegantní a romantický domov ve francouzském stylu. Kombinujte vintage nábytek, pastelové barvy a ornamentální detaily pro vytvoření okouzlujícího a zároveň útulného prostoru. Inspirujte se tipy pro obývací pokoj, ložnici i kuchyň.

  • Pokládka plovoucí vinylové podlahy.

    Jak položit plovoucí podlahu u dveří

    Máme pro vás návod krok za krokem, který vám ukáže, jak položit plovoucí podlahu u dveří. Zjistěte, jak správně řezat podlahu kolem zárubní, jak pracovat s posuvnými dveřmi a proč nezapomínat na dilatační spáry.

  • Interiér s kusovým kobercem v barvě MOCHA MOUSSE.

    Barva roku 2025: Nechte se okouzlit kobercem v kávovém odstínu

    Jako každý rok vyhlásila i letos společnost Pantone Color Institute barvu roku, kterou se stává teplý odstín hnědé pojmenovaný MOCHA MOUSSE.