Podlahářský slovník od A do Z

Doba čtení 4 minuty
Jak vybrat podlahu
Porozumějte svému podlaháři jednou provždy. Dost bylo doptávání se. S tímto tahákem nejběžnějších podlahářských výrazů už nebudete vedle jak ta jedle.
muž koukající do počítače a knih

Anhydrit

Toto slovo označuje minerál. Ve spojitosti s krytinami se setkáte spíše s anhydritovými podklady. Není to však finální povrchová krytina, jedná se o litý podklad na který teprve pokládáme krytinu, po které chodíme (vinylPVC/linokoberec, ...). Anhydrit však není vhodný jako finální podklad, v důsledku poklesu pevnosti totiž hrozí drolení. Vrchní šlem se proto musí odbrousit a přelít samonivelační stěrkou.

Běžný metr u podlahových krytin

Nebo také ve zkratce bm. Na tuto jednotku narazíte u podlah, které se prodávají v rolích (metrážové kobercePVC). Jeden běžný metr neznamená jeden metr délky z podlahové krytiny, ale jeden metr po celé šíři role.

Dilatační mezera | Dilatační spára | Dilatace

To je mezera mezi plovoucí podlahou a stěnou či jinými konstrukčními prvky. Funkcí dilatační mezery je vytvořit prostor pro pohyb podlahy, která pracuje. Pokud by dilatační mezery neexistovaly, došlo by k deformaci podlahy. Dilatační mezera se zakrývá lištou. Zkuste náš praktický držák odstupu. Pozor, dilatační spára ve stavebnictví znamená něco trochu jiného.

Kobercové čtverce

To jsou kobercové „dlaždice“ o rozměrech 50 × 50 cm. Setkat se můžete také s pojmem objektové čtverce. Kobercové čtverce se vyrábějí v různých dekorech a můžete je navzájem libovolně kombinovat. Přečtěte si, jak na pokládku kobercových čtverců.

Kročejová izolace

Jedná se o druh hlukové izolace. Kročejová izolace tlumí hluk vytvořený chůzí, dupotem či posouváním stoliček po podlaze. Zkuste naše tipy na zlepšení kročejové izolace.

Kročejový hluk

Rušivý hluk, který vzniká při kontaktu s podlahou. Může se jednat o chůzi, dupot, posouvání nábytku. Tento zvuk se přenáší přilehlými stěnami či stropem a šíří se vzduchem dál i do sousedních prostor.

Lino

Pojem z minulosti. Podlahová krytina, kterou jsme před rokem 1990 nacházeli v domácnostech, školách či na úřadech, materiálově se jednalo také o PVC. 

Linoleum

Přírodní podlahová krytina. Linoleum se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, vápence a juty. Přečtěte si více o rozdílu mezi linem a linoleem.

Nášlapná vrstva

Ochranný film nanesený na povrchu podlahy, který chrání dekor před poničením.

Penetrace (penetrační nátěr)

Toto slovo se častokrát skloňuje při pokládkách podlahy. Penetrace uzavírá póry podkladu (například betonu) před vyrovnáním samonivelační stěrkou kvůli přilnavosti. Stejně tak uzavírá póry podkladu také před instalací (lepením) podlahové krytiny kvůli správnému použití a schnutí lepidla. Snižuje prašnost a nasákavost.

Plovoucí podlaha

Druh podlahy pojmenovaný po typickém způsobu pokládky, při kterém do sebe jednotlivé díly lehce zapadnou, a to díky tzv. „click“ systému neboli zámkovému spoji. Zjistěte, jak vybrat plovoucí podlahu.

Protiskluzová podložka

Ta zabraňuje posouvání a klouzání koberců všech velikostí i tvarů, spolehlivě s ní předejdete vytváření nevzhledných vln a nebezpečnému uklouznutí. Protiskluzové podložky oceníte především na hladkých tvrdých podlahách, jako je vinyl, PVC, parkety, dlažba či dřevo.

Přechodová lišta

Moderní nástupce prahu, který opticky vyrovnává předěl mezi jednou a druhou místností nebo typem podlahové krytiny. Přečtěte si, jaké výhody má přechodová lišta.

PUR vrstva

Svrchní vrstva podlahy, která zaceluje mikropraskliny. Díky této ochranné vrstvě se špína nedostává do struktury podlahy, a úklid je tak jednodušší.

Rigidní podlahy

To jsou vinylové podlahy nové generace s inovativní nosnou vrstvou, která je doplněná o minerální složku – kámen. Rigidní podlahy fungují na principu zámku „click“, spadají tedy do skupiny vinylových plovoucích podlah (CLICK). Součástí lamely už je také integrovaná podložka. Další výhody naleznete v článku Rigidní podlahy: Předčí vaše očekávání.

Samonivelační stěrka

Tento pojem je odvozený od slova nivelace, tedy vyrovnávání. Samonivelační stěrka je roznášecí a vyrovnávací vrstva, díky které získáte dokonale rovný, hladký a pevný podklad pro samotnou pokládku. Zkuste naše tipy pro přípravu podlahy na pokládku.

Střižené vlákno – stínování

Koberce se střiženým vláknem jsou typicky měkké, komfortní a na dotek plyšové. Tento typ vlasu vytváří tzv. stínování – při vysávání nebo chůzi se vlákno otočí a zanechá jiný odstín barvy. To je nejpatrnější u jednobarevných metrážových koberců. Jedná se o typický jev, nikoliv o vadu, který se časem při běžném používání zjemňuje.

Tepelná izolace

Tato vrstva izoluje chlad. Slouží pro úsporu energií a tepelný komfort.

Třída zátěže

Jedná se o hodnotu v technickém listu, která vám řekne, jak vysokou zátěž daná podlaha zvládne. Čím vyšší hodnota, tím lépe. Pro domácnosti jsou určené podlahy s třídou zátěže od 21 až do 23, pro komerční prostory pak uvažujte rozmezí 31 až 34. Nejvyšší třídu zátěže mají podlahy určené do průmyslových prostor (41 až 43). Více o třídách zátěže se dozvíte v článku Jak vybrat tu správnou podlahu.

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie Jak vybrat podlahu

  • vzorníky podlah

    Jakou zvolit podlahu? Přehled možností pro každý interiér

    Vybíráte podlahu a chcete zjistit, jaké jsou možnosti? Přinášíme vám přehled typů podlah, jejich výhody a nevýhody. To vše i s detailními informacemi v jednotlivých článcích vám pomůže se rozhodnout.

  • šťastná rodina v obýváku s kusovým kobercem

    Jak vybrat kusový koberec podle místnosti: praktické tipy

    Kusové koberce představují skvělý způsob, jak dodat každé místnosti styl a osobitost. Při jejich výběru je však důležité zohlednit specifika jednotlivých prostorů, aby koberec dobře vypadal a plnil i svou funkci. Stačí myslet na pár maličkostí a výběr toho pravého koberce se stane snadnou a příjemnou záležitostí.

  • teenageři se učí ve studentském pokoji

    Jak zařídit studentský pokoj: podlahy a koberce

    Z dítěte se stává teenager, a tak nastal čas předělat dětský pokojíček na pokoj pro studenta. Pojďme se společně podívat na nástrahy zařizování pokoje pro složité období dospívání.

  • Žena leží na vlněném koberci.

    Objevte kouzlo vlněných koberců

    Vlněné koberce zdobí interiéry už po staletí a dodávají jim nádech luxusu a hřejivé útulnosti. V dnešní době, kdy roste obliba přírodních materiálů, se k nim obrací stále více lidí. Zjistěte, jaké výhody, ale i nevýhody vlněné koberce mají.