Vybíráme venkovní a vnitřní čisticí zónu: Zbavte se nánosů z bot rychle a jednoduše

Doba čtení 4 minuty
Jak vybrat podlahu
Nejvíce nečistot se do interiérů dostává přes špinavé boty. Zkuste čisticí zóny, které nánosy bláta a kamínků účinně eliminují. Pokud si vyberete správný typ a vhodně jej umístíte, je úspěch zaručený.
Čisticí zóna umístěná před vchodem do budovy.

Čisticí zóna vs. rohožka: Se špínou si lépe poradí ta první

Se špínou u vchodu vám pomůže jak čisticí zóna, tak rohožka. Obě plní stejnou funkci (zachycení nečistot), i když s jinou účinností.

Rohožka má menší plochu a slouží pouze k aktivnímu očištění obuvi před vstupem do interiéru. Čisticí zóna je metrážový druh koberce, který vám upravíme na požadovaný rozměr. Boty očistí i pouhou chůzí, a najdeme ji v exteriéru i v interiéru. Disponuje větší plochou a primárně slouží na co největší zachycení špíny, potěší vás i její další funkce.

Venkovní i vnitřní čisticí zóny snižují náklady na údržbu

Zejména v zimě je do budovy na podrážkách bot naneseno nejvíce nečistot v podobě prachu, písku, bláta, špíny, ale třeba i posypové soli. Tyto nečistoty dokáží zašpinit celý vstupní prostor, což na první pohled příchozího hosta neoslní. Navíc při deštivém dni hrozí nebezpečí uklouznutí.

Jaký vliv mají čisticí rohože na úroveň čistoty?
Největší množství nečistot se do budovy dostane skrze podrážky bot nebo kolečka nákupních vozíků. V letních měsících se většinou jedná o suché nečistoty, jako je štěrk a písek. V zimních měsících je to naopak převážně voda spolu se solí, bahno, ale i posypový písek a štěrk.
Pokud objekt nemá žádnou čisticí zónu, zvyšují se náklady na údržbu a čištění podlah zhruba o 30 %.

Čisticí zóny se v kancelářích, halách, recepcích, obchodních řetězcích a dalších komerčních prostorách opravdu vyplatí. Po správně zvolené a nainstalované čisticí zóně se stačí jen projít bez otírání podrážek. Rohože dokáží zachytit většinu nečistot, a tím ochránit následující podlahovou krytinu před poničením a zašpiněním.

Vstup vybavený čisticí zónou vám nejen zpříjemní prostředí v objektu, ale také zvýší bezpečnost, ušetří práci a peníze na údržbu interiéru. Užitečné tipy pro úklid podlahových krytin najdete v našem článku Jak na čištění podlah.

Proč si pořídit čisticí zónu

  • Speciální struktura, která zachytí nečistoty pouhou chůzí.
  • Snížení nákladů na údržbu podlah.
  • Čistí obuv.
  • Zabraňuje šíření nečistot do interiérů.
  • Ulehčuje úklidové práce.
  • Chrání interiérové podlahy před opotřebením.
  • Poskytuje protiskluzovou ochranu.
  • Čistá rohož při vstupu do firmy je perfektním uvítáním vašeho hosta.

Druhy čisticích zón a kam je umístit

Už jsme se zmínili, že čisticí rohože dokážou úspěšně zachytit většinu nečistot a špíny. Jejich efekt je dotažen do dokonalosti, pokud ho vyskládáte z těchto 3 fází:

1. Čisticí zóna venkovní

Vstupní čisticí zónu umístěte před dveře. Jejím hlavním úkolem je zbavit se nejhrubších nečistot a vlhkosti. Špínu venkovní čisticí zóny nejenom odstraní, ale také odvedou do své spodní vrstvy. Díky tomu se neroznáší dál.

2. Čisticí zóna mezidveří/zádveří

Vstupní čisticí zónu umístěte před dveře. Jejím hlavním úkolem je zbavit se nejhrubších nečistot a vlhkosti. Špínu venkovní čisticí zóny nejenom odstraní, ale také odvedou do své spodní vrstvy. Díky tomu se neroznáší dál.

3. Čisticí zóna vnitřní

A nakonec to jsou textilní čisticí zóny, které umístíte do interiéru. Odstraňují prach, obuv dočistí a hlavně osuší.
Tip pro umístění 3 zón v domácnosti
1. zónu položte před vchod,
2. zónu umístěte hned za dveře a
3. zóna se hodí před vstup do hlavní části domácnosti, například u východu z předsíně.

Jak si vybrat čisticí zónu: 3 základní otázky

Kam to bude?

Odpověď na tuto otázku vás rychle navede správným směrem. Textilní čisticí zóna se zkrátka nehodí do exteriéru a naopak.

Za jakým účelem?

Orientujte se podle hrubosti rastru. Čím hrubší, tím větší špínu zachytí. Nejsilnější rastry vybírejte do komerčních prostor.

Jaká bude zátěž?

I zde platí, že čím větší provoz, tím větší třídu zátěže vybírejte. Hodí se sem čisticí zóny s hustým vláknem, které toho zvládnou více.
Jak umístit čisticí zónu nebo rohož?

V bytě vám postačí pouze venkovní rohožka před dveře. U rodinného domu je nejvhodnější variantou kombinace, jednu rohožku ven a druhou do vnitřních prostor, a to kvůli přímému vstupu zvenku. V případě větších budov je už třeba pokrýt mnohem větší prostor, který by co nejlépe chránil vnitřní podlahy před různými typy nečistot.

TIP
Aby čisticí zóna měla požadovanou účinnost, je důležité dodržet správný směr vzoru s ohledem na směr chůze.

Aby čisticí zóna plnila svoji funkci efektivně, měla by odpovídat velikosti, účelu využití prostor, ale i estetickému vzhledu interiéru v budově. Vyplatí investovat do kvalitních rohoží, které Vám zajistí delší životnost vnitřních podlah. Správná funkční délka činí zhruba tři až čtyři metry, samozřejmě záleží na konkrétních prostorech. Dalším ze základních kritérií je např. úroveň provozu při vstupu do budovy.

Pruhovaný vzor je u čistících zón téměř výhradně rovnoběžný s délkou role. Nezapomeňte, že pro dosažení požadované účinnosti musí mít čisticí zóna správný směr vzoru s ohledem na směr chůze.
Další možností je zvolit čisticí zónu s univerzálním vzorem, kde na směru pokládky nezáleží. To je užitečné v případě, že směr chůze po čisticí zóně není jen dvousměrný.

Rádi vám s výběrem pomůžeme, využít můžete náš on-line chat, napsat nám e-mail na eshop@breno.cz či navštívit jednu z našich prodejen BRENO. 

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie BRENO tipy

  • paní vybírá vinylovou podlahu

    Tloušťka vinylové podlahy: Co ovlivňuje a proč se nezaměřit jenom na ni

    Při výběru vinylové podlahy se setkáte s mnoha termíny a parametry. Jedním z nich je tloušťka. V tomto článku se podíváme na to, co všechno tloušťka vinylové podlahy ovlivňuje a jak si vybrat tu správnou pro vaše potřeby.

  • Kusový koberec v ložnici.

    5 důvodů, proč mít v ložnici koberec

    V ložnici se dějí věci. Co se frekvence a délky týče – nejčastěji v ní spíme. Této bohulibé činnosti se věnujeme až třetinu svého života. Všichni víme, že kvalitní odpočinek je základ, možná jste ale nevěděli, že na kvalitu spánku může pozitivně působit i koberec. Máme i další důvody, proč ho mít v ložnici.

  • kancelář s hladkou podlahou

    Jak vybrat hladké podlahy do kanceláře: Na toto se zaměřte

    Hladké podlahy, zejména PVC a vinyl, se v posledních letech staly velmi populární volbou pro kancelářské prostory. Jejich obliba pramení z kombinace praktičnosti, estetiky a příznivé ceny. Zjistěte, jak vybrat hladkou podlahu do kanceláře.

  • Vinylová podlaha s kusovým kobercem.

    Co na podlahu? Koberec, PVC, vinyl, dlažbu či dřevo?

    Přemýšlíte, jaký druh podlahové krytiny zvolit do svého interiéru? Jaké výhody má koberec, vinyl, PVC podlaha či dlažba? Pokusíme se vás zorientovat v pestrém světě podlahových krytin a pomůžeme s výběrem té nejvhodnější.