Zateplete podlahu jako profesionál

Doba čtení 3 minuty
Instalace a údržba podlah
Zabraňte únikům tepla izolací podlahy. Zjistěte, jak ušetřit za topení a zvýšit tepelný komfort místnosti díky zateplení podlahy. Máme pro vás praktický návod, jak na vlastní zateplení krok za krokem.
Muž pokládá tepelnou izolaci podlahy.

Co je zateplení podlahy

Správně zateplenou podlahu poznáte jednoduše – necítíte od nohou výraznou zimu. Markantní rozdíl poznáte zejména na místech nad nevytápěnými prostory, například nad sklepem či garáží.

Výhody izolace/zateplení podlah

  • Zabraňuje únikům tepla – někteří odborníci uvádějí, že úniky tepla do země či chladných sklepení mohou tvořit i 25 % všech tepelných ztrát, zejména u starších budov.

  • Zvyšuje tepelný komfort – postačí si stoupnout na podlahu bez izolace a s ní.

  • Zlepšuje akustiku – izolace chrání před kročejovým hlukem, vaše kroky se nebudou nést celým prostorem, zůstanou hezky v místnosti.

Zateplení podlahy u novostavby vs. starého domu

U novostavby projektanti se zateplením podlahy přímo počítají a aktivně s ní v dokumentaci pracují.

Pokud chcete zateplit podlahu u starého domu, znamená to většinou rozsáhlou rekonstrukci. Postupy izolace podlahy se liší podle toho, jestli zateplujete podlahu na terénu nebo nad garáží či sklepem. 

Jak zvýšit tepelný komfort na podlaze u novostavby

I u novostavby však můžete na tepelném komfortu zapracovat, a to výběrem té správné podlahy. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Zaměřte se na tloušťku podlahové krytiny – čím tlustší podlaha, tím lepší tepelně-izolační vlastnosti. Zkuste například PVC podlahu s filcovým podkladem, který zvyšuje tepelně izolační komfort. Dobrou volbou budou i rigidní podlahy, které jsou přeborníky v izolaci.

  • Zkuste do interiéru přidat koberce – ty vám totiž ušetří i tisíce za vytápění. Pokud chcete, aby se efekt tepelného komfortu maximalizoval, vybírejte koberce s filcovým podkladem a zkuste také podložku pod koberec. Více zjistíte v článku: Co dát pod koberec.

Jak na zateplení podlahy u starších domů

Způsoby, jak realizovat izolaci podlahy u starších domů, se různí. Jinak budete postupovat u místnosti nad sklepením, jinak u podlah na terénu.

Zateplení podlahy na terénu

V těchto případech se začíná opravdu od píky. U místností, kde je podlaha nepodsklepená, začněte odstraněním původních podlah. Pokračujte úplnou sanací (první vrstva je hlína a na ní štěrk), přidejte podkladní beton a hydroizolační vrstvu.

Až po této základní úpravě následuje samotná tepelná izolace (druhy rozeberme níže), nakonec se přidává vrchní beton, nivelace a samotná podkladová krytina. Zkuste naše 3 tipy, jak připravit podlahu na pokládku.

Zateplení nad sklepem či garáží

V tomto případě se většinou jedná o zateplování stropu, protože se do samotné podlahy izolační materiál častokrát nevejde, případně by jeho instalací došlo ke zvýšení podlahy – při použití polyuretanových desek (PIR) by to bylo až o 3–6 cm.

I proto se tedy nejčastěji zateplují stropy spodní nevytápěné místnosti (sklep, garáž). Tím se zlepší tepelný komfort v prostoru nad nimi.

Nejčastější materiály pro zateplení podlahy

Zateplení podlahy PIR deskami

Využívají se u zateplení místností nad nevytápěnými místnostmi, kde je izolace stropu technicky náročná. Myslete však na zvýšení podlahy, ta může „nabobtnat“ o 3–6 cm.

Zateplení podlahy minerální vatou

Do lehkých podlah se na zateplení hodí i minerální vata (u těžších ji nedoporučujeme, protože má malou únosnost).

Minerální vata se využívá zejména na kročejovou izolaci (aby se vaše kroky nerozléhaly po budově), protože její tloušťka není tak velká.

Zateplení podlahy foukanou izolací

Tento způsob zateplení najdete zejména na půdě, protože se foukaná izolace dostane i do nepřístupných míst – tedy do různých spár a mezer.

Zvládne skvěle vyplnit prostor mezi trámy a vytvoří tlustou izolační vrstvu.

Zateplení podlahy svépomocí

Je tedy na vás, jakou cestou si u zateplení podlahy vyberete a který druh izolace zvolíte. Jelikož se jedná o různé materiály, liší se také samotný postup pro zateplení podlahy.

Předtím, než se pustíte do práce, zeptejte se prodejce, jakým způsobem doporučuje izolační materiál instalovat.

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie BRENO tipy

  • Napojování lina svařováním.

    Jak spojit lino/PVC a vytvořit jednolitou podlahu

    Spojení lina je klíčem k dokonalé podlaze bez viditelných spár a s dlouhou životností. Existují dva hlavní způsoby spojování lina: horkovzdušné svařování a svařování zastudena. V tomto článku se podíváme na výhody obou metod a ukážeme si, jak na to.

  • čištění pvc podlahy od mastných skvrn speciálním čističem na podlahy

    Jak odmastit podlahu: tipy a triky jak na mastné skvrny

    Mastný flek – na to se opravdu nedívá s potěšením. Ať už se jedná o kapku oleje z pánve nebo o usazený mastný film, zbavit se ho může být pěkný oříšek. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, jak odmastit podlahu.

  • muž a žena leží na vinylové podlaze

    Co dát pod a nad vinylovou podlahu: Vylepšete její životnost a odolnost

    Vinylová podlaha je ideálním řešením do každé domácnosti, a to jednoduše proto, že má mnoho skvělých vlastností. Co ale dát pod vinylovou podlahu, pokud chcete její pozitiva posunout ještě o úroveň výš?

  • Muž pokládající nivelační stěrku.

    Nivelaci podlahy zvládnete jednoduše: Poradíme, jak na to

    Pořídili jste si novou podlahu a už zbývá ji jen položit. Ještě, než se do toho pustíte, vás čeká nivelace podlahy. Poradíme vám, co to je nivelace podlahy a jak vám vykouzlí dokonale hladký povrch.