Volně by se rustikální styl bydlení dal přeložit jako návrat k přírodě, ke kořenům našich předků. Termín vychází ze slova rustikál a znamená venkovský, selský, lidový.
Víte, co znamená rustikál?
Toto slovo kdysi označovalo panskou půdu, kterou spravovali sedláci. Rustikál vrchnost rozdělila na jednotlivé grunty, a ty pak pronajímala poddaným.
Návrat k přírodě – toto spojení jsme už zmínili. V rustikálním stylu bydlení využíváte přírodní motivy i barvy a sázíte na majestátnost, například použitím stolů z masivu.
Naturální barvy – vžijte se do způsobu života svých předků kdesi v roubence. Interiér barvami neoplýval, maximálně na výšivkách. Do rustikálního stylu bydlení tedy patří spíše neutrální, přírodní barvy jako různé odstíny hnědé, bílé či zelené.
Dokonalost hoďte za hlavu – v rustikálním stylu bydlení nehledejte žádný uhlazený design. Příroda je dokonalá právě svou nedokonalostí.
Chce to doplňky – vyhrajte si s různými dekoracemi, plédy, dekami, květinami či koberci.
Interiér tohoto ražení rozhodně nevyžaduje, abyste byli majitelem nemovitosti kdesi na venkově. Vyzkoušejte si návrat k přírodě i ve městě.
Zapomeňte na vysoký lesk, otevírání dvířek na dotek a poohlédněte se po kuchyni, která jako by vypadla z venkovského katalogu. Dejte jí rustikální úchytky, odějte ji do přírodních barev a materiálů.
Pokud zrovna neplánujete novou kuchyň, zkuste tyto triky, jak na rustikální styl v této místnosti:
TIP
Zjistěte, jak vybrat podlahu do kuchyně.
Postel z masivu může být první, prvoplánovou volbou. Ani tady však nebudete potřebovat masivní investice.
Zkuste tyto tipy, a ložnice se rázem promění ve stylovou venkovskou místnost:
I tady volte přírodní materiály. Zkuste najít starší nábytek v bazarech, někdy tam narazíte na opravdové rustikální skvosty.
Co by v rustikálním obýváku nemělo chybět:
Pokud máte chalupu, gratulujeme! Jako majitel této nemovitosti si můžete s rustikálním stylem vyhrát. Navíc takto zařízená chalupa je vyhledáváným „zbožím“, což se pak odráží i na poptávce a ceně v případě prodeje.
U starší chalupy proto zachovejte co nejvíce původního – trámy i krámy. Nechte vyniknout dřevěný původní strop nebo nosné pilíře a nezakrývejte je. Nezapomínejte ani na staré krámy – ty jsou přirozenou součástí rustikálního stylu. Stará žehlička na dřevěné uhlí zkrátka na chalupu patří alespoň jako dekorace.
Na rustikální styl nezapomínejte ani v okolí kamen či krbu. Najděte pohodlné křeslo, deky, polštáře, přehozy a vytvořte si útulné místečko u ohýnku. Na chalupě by neměl chybět ani „buklák“ – zvládne i na provoz náročnější prostory a skvěle se čistí. Případně zkuste i další tipy, jak vybrat podlahu na chalupu.
A kdybyste zrovna po rustikálním stylu neprahli, zkuste naše další designové tipy: retro styl, elegantní styl, orientální styl, romantický styl, industriální styl či bohémský styl.
Vánoční stromeček je krásný, do doby, než vám sjede pohled dolů. Co ta spoušť pod ním? Opadané jehličí, rozlitá voda, drobky z cukroví… Řešení je jednoduché a elegantní: podložka pod stromeček.
Cílem projektu je pořízení tří vozidel na elektrický pohon kategorie M1 – Volkswagen ID.4 ID.4 Pro People (A1) včetně tří dobíjecích stanic v rámci programu „Záruka Elektromobilita – I. Výzva.“ Pořízené elektromobily budou primárně sloužit k podnikatelské činnosti společnosti KOBERCE BRENO, spol. s r.o.
V ložnici se dějí věci. Co se frekvence a délky týče – nejčastěji v ní spíme. Této bohulibé činnosti se věnujeme až třetinu svého života. Všichni víme, že kvalitní odpočinek je základ, možná jste ale nevěděli, že na kvalitu spánku může pozitivně působit i koberec. Máme i další důvody, proč ho mít v ložnici.
Chcete, aby se váš domov stal oázou klidu a harmonie? Starověké čínské učení feng-šuej vám s tím může pomoci. Podle něj totiž hrají právě koberce v interiéru důležitou roli. Zjistěte, jak s jejich pomocí usměrnit tok energie čchi a dodat interiéru na útulnosti.