Připravte podlahu pro podlahové topení

Doba čtení 4 minuty
Instalace a údržba podlah
Mít nohy v teple, aniž byste je měli navlečené do tlustých ponožek a bačkor – to vám umožní snad jen podlahové topení. Zjistěte, jak se na jeho pokládku připravit a na co při přípravách nezapomenout.
Muž připravuje podlahu na podlahové vytápění.

Základní příprava podlahy na vodní podlahové topení

Aby byla pokládka podlahového topení úspěšná, nezanedbejte přípravu na samotnou instalaci. Podlaha musí být před pokládkou podlahového topení:

  • pevná – aby vše drželo, jak má,
  • čistá – aby nečistoty nedělaly problémy.


Navíc musí splňovat rovinnost, a to v toleranci, kterou udávají konkrétní normy (u běžných podlah v bytové výstavbě je maximální odchylka místní rovinnosti 2 mm na 2 m). U místnosti nad zeminou nezapomínejte na to, abyste hydroizolaci vpravili přímo do konstrukce.

Vhodná tepelná izolace pod vodní podlahové topení

Jednou z hlavních věcí, kterou byste u pokládky podlahového topení měli řešit, je výběr izolace. Dobrá volba totiž minimalizuje tepelné ztráty a zajišťuje, aby teplo proudilo správným směrem.

Věděli jste, že?
15 až 20 % celkových tepelných ztrát budovy souvisí s únikem tepla od podlahy.

Instalace podlahové izolace snižuje celkové provozní náklady za topení. U podlahového topení je izolace prakticky jeho součástí, i přesto odborníci doporučují použít taképřídavnou izolaci – v oblibě je tvrdý polystyrén. Hodí se také vyrovnávací vrstva z pěnobetonu, ten je totiž zároveň tepelně izolačním materiálem.

Jaká je vhodná tloušťka izolační desky?

U izolace myslete také na její tloušťku – příliš tenká totiž nebude mít až takovou účinnost, jako když sáhnete po správné tloušťce.

U podlahového topení je ideální tloušťka izolační desky 58 mm a nahoru patří alespoň 50 mm betonu. Samozřejmě můžete použít i tenčí izolaci, zejména pokud má podlahové topení vyšší nároky na nízkou podlahu.

TIP
Chcete vyměnit aktuální vytápění za to podlahové?

Počítejte tedy po dokončení instalace s menší výškou místnosti, protože podlahové vytápění potřebuje o něco vyšší výšku podlahy. Rozdíl však není nijak velký.

Návrh a skladba podlahy pro podlahové topení

Specifika spodní konstrukce jsou u pokládky podlahového topení zásadní. Skladba podlahového systému obsahujícího rozvody teplovodního topení má několik vrstev:

  • Izolace – obvykle ji tvoří desky z polystyrenu. Izolace je výborným pomocníkem, který zabraňuje úniku tepla z místnosti.

  • Fólie – má hned dvě funkce: Chrání izolaci a odděluje ji od povrchu, do kterého se zalévá rozvodný systém podlahového topení.

  • Instalace rozvodného systému – trubky podlahového topení se upínají do speciální konstrukce, tzv. systémových desek.

  • Litá podlaha – anhydritová nebo betonová. Jedná se o stavební materiál, do kterého se přidává vsyp nebo lehčené kamenivo.

  • Podlahová krytina – samotná krytina (například vinylová podlahaPVC podlaha). Při instalaci podlahového topení se využívají materiály s dobrou tepelnou vodivostí.

Postup instalace podlahového topení

Jak jsme si řekli na začátku, podklad pro instalaci podlahového vytápění musí být vyrovnaný, očištěný a vysušený. Jenom tak zabráníte možnému vzniku plísní nebo hub pod podlahovou krytinou.

Jakmile máte povrch takto připravený, položíte na něj nepropustnou fólii, následuje polystyren, a poté ukládáte vrstvu fólie s kotevní sítí pro upevnění trubek. U tohoto kroku nezapomínejte na izolaci hran – ponechejte si pro ni rezervy z fólie, abyste je mohli použít na stěnách ve výšce potěru.

Pak následuje pokládka izolačního materiálu, ani zde nezapomínejte na hrany na zdi. Po klasické izolaci následuje ta reflexní, k ní se nejčastěji používá hliníková fólie. Poté už následuje samotná instalace podlahového topení.

TIP
Nezapomínejte na obvodový dilatační pás
Obvodový dilatační pás totiž zabraňuje praskání a poškozování potěrové desky v době, kdy je podlahové topení zapnuto. Kromě toho slouží i jako tepelná izolace – zamezuje tepelným ztrátám z topné desky přes stěny budovy.

Dilatační pás instalujte po celém obvodu každé místnosti s podlahovým teplovodním topením. Snažte se, aby vrchní část dilatačního pásu přesahovala o více než 5 cm vrchní části potěrové desky.

Pozor, jakmile položíte na podklad konstrukci podlahového topení, musíte provést topnou zkoušku podlahy. A to před instalací vinylové podlahy.

Je to de facto test fungování celého topného systému. Díky této zkoušce zjistíte, jestli se podlaha zahřeje všude tam, kde chcete, a na správnou teplotu. Celý tento proces testování trvá několik dnů a provádí se měsíc před pokládkou podlahové krytiny. Tento proces se musí dodržet kvůli dosažení vyhovujících poměrů parametrů podkladů a stabilitě krytiny.

Věděli, jste, že?
Vlhkost cementového potěru nesmí před instalací samotné podlahy překročit 1,8 % CM. V případě anhydritového/sádrového potěru nesmí vlhkost překročit 0,3 % CM.

Při instalaci na podlahové topení musí být topný systém vypnut 48 hodin před a 48 hodin po instalaci vinylových dílců. Následně se doporučuje pozvolné denní natápění po 5 °C pro dosažení teploty, která nesmí překročit maximální výši pro konkrétní typ vinylové podlahy.

Podlahovou krytinu nemusíte před samotnou instalací na podlahové topení nijak speciálně ošetřit. Důležitý je však výběr konkrétní podlahy tak, aby zvládala nároky na podlahové topení. Zjistěte, jak vybrat podlahu na podlahové topení.

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie BRENO tipy

  • čištění pvc podlahy od mastných skvrn speciálním čističem na podlahy

    Jak odmastit podlahu: tipy a triky jak na mastné skvrny

    Mastný flek – na to se opravdu nedívá s potěšením. Ať už se jedná o kapku oleje z pánve nebo o usazený mastný film, zbavit se ho může být pěkný oříšek. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, jak odmastit podlahu.

  • dámské nohy na plovoucí podlaze

    Plovoucí podlaha od A do Z: Zjistěte o „plovoučce“ všechno

    Plovoucí podlaha, běžně známá i jako „plovoučka", je oblíbený typ podlahové krytiny. Jednoduše se instaluje a údržba jde taky od ruky. Zorientujte se v jejich vlastnostech. Poznejte výhody i nevýhody.

  • Koberec v procesu výroby.

    Z čeho se vyrábí koberce: Poznejte jednotlivé materiály

    Vybrat si dokonalý koberec, který zútulní váš domov nebo oživí kancelář, vyžaduje patřičnou přípravu. Materiál patří mezi první kritéria, která při pořizování nového koberce sehrají důležitou roli.

  • pár ležící na kusovém koberci

    Výhody kusových koberců. Proč je milovat

    Moderní kusové koberce nejen skvěle doplňují interiér, ale mají i další výhody. Například díky svým izolačním vlastnostem dokážou ušetřit za vytápění a přidají i na komfortu. To ale zdaleka není všechno.

64 prodejen po celé ČRZobrazit na mapě
Potřebujete poradit?790 422 042
Po-Ne 8:00 - 20:00
Napište námeshop@breno.cz
nebo nás kontaktujte přímo
v on-line chatu
Akční nabídky z první ruky
Odstíny barev podlahových krytin se mohou lišit od barev originálních při zobrazení na různých monitorech. Dekory kusových koberců se mohou drobně lišit v závislosti na velikosti koberce.
© 2024 Koberce Breno, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys