Výběr nové podlahy není jen o barvě nebo vzoru. Je to rozhodnutí, které ovlivní komfort, vzhled i praktičnost vašeho bydlení na dlouhá léta. Vytvořili jsme přehledného průvodce nejčastějších typů podlahových krytin. Pomůžeme vám se zorientovat v typech hladkých podlah, jako je PVC, lino, vinyl či plovoucí podlaha, i kobercích. Detailnější informace o jednotlivých podlahových krytinách jsme pro vás zpracovali v samostatných článcích, na které vás odkážeme během čtení.
PVC podlahy patří mezi nejoblíbenější volby díky své odolnosti, snadné údržbě a přívětivé ceně. Jsou vhodné do domácností i komerčních prostor. Najdete je s dekorem dřeva, parket, dlažby či kamene. Lidé často hledají PVC podlahy pod pojmem lino. Jde ale o odlišné materiály.
Věděli jste, že…
Pojmy lino, PVC a linoleum nejsou totéž, i když se často zaměňují.
Detailní přehled rozdílů, výhod a nevýhod najdete v článku: Jaký je rozdíl mezi linem, linoleem a PVC podlahou?
PVC je z těchto tří variant nejvýhodnější – a to nejen cenově, ale i svou praktičností. Nemusíte o něj složitě pečovat, žádné pravidelné lakování vás nečeká. A navíc si PVC snadno položíte sami.
Rozhodli jste se pro PVC podlahu, ale nevíte, jaké parametry zvolit? V našem článku Jak vybrat PVC najdete všechny odpovědi.
Vinylové podlahy věrně imitují na pohled i dotek dřevo a nabízejí širokou škálu dekorů. Vynikají vysokou odolností, doma je můžete použít i do těch nejfrekventovanějších prostor včetně kuchyně. V porovnání s laminátovou podlahou je odolnější vůči vlhkosti, a hodí se tak i do koupelny. Jak na to vám poradíme v článku: Podlaha do koupelny: Zapomeňte na dlažbu.
Přestože je vinyl pevný a odolný, při chůzi působí příjemně až měkce. Tlumí kročejový hluk a hodí se i pro podlahové vytápění. Existují dvě varianty: lepený vinyl a vinyl „click“ (zámkový systém, který se pokládá jednodušeji a bez použití lepidla).
Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaký vybrat se dočtete v článku: Druhy vinylu: „Click“, nebo lepený?
Zajímavost
Pokud jste se setkali s pojmem vinyl v roli, nejde o třetí typ vinylové podlahy. Jedná se o PVC podlahu, která se prodává v rolích. Vinylové podlahy se naopak skládají z jednotlivých lamel. Oba typy jsou ale vyrobeny ze stejného materiálu.
Plovoucí podlaha neoznačuje materiál, ale způsob pokládky – podlaha se nelepí pevně k podkladu, ale defakto „plove“. Spojuje se pomocí zámků. Dříve se takto nejčastěji označovala laminátová podlaha. Dnes už se tímto způsobem pokládají i některé druhy dřevěných podlah. A spadá sem i právě vinyl typu „click“, označovaný též jako zámkový vinyl.
Zjistěte o „plovoučce“ všechno v našem článku: Plovoucí podlaha od A do Z.
Laminát je cenově přístupný, snadno se pokládá a prodává se v dekorech napodobujících dřevo. Až sem to vypadá na podobné vlastnosti jako u vinylu, ale vinyl toho vydrží mnohem více.
Laminátová podlaha je hlučnější a nemá ráda rozlitou tekutinu, ta se dostane do spár, kde páchá neplechu. Celkově není tak odolná, snadno se stane, že se kousek lamina odštípne.
Srovnání najdete v článku:
Laminátová vs. vinylová podlaha – jasná výhra vinylu.
Masivní dřevěné podlahy působí elegantně a přirozeně. Přírodní materiál je pro mnohé velkou výhodou. Vybírá si ale svou daň, vyžaduje totiž pravidelnou údržbu. Dřevo je citlivé na změny vlhkosti a časem mění barvu. To jsou faktory, s kterými při pořízení musíte počítat. Z hlediska ceny i údržby patří mezi nejnáročnější volby.
TIP
Líbí se vám vzhled dřeva, ale hledáte praktičtější řešení? Zkuste vinylovou nebo PVC podlahu v dekoru dřeva.
V době, kdy dominují hladké a snadno udržovatelné podlahy, bývají koberce často neprávem opomíjeny. Přitom mají mnoho výhod – dodávají interiéru hřejivý pocit, zlepšují akustiku a mohou pomoci i se snížením nákladů na vytápění.
Věděli jste, že…
Koberec zachytává prach na svém povrchu, kde ho snadno vysajete, čímž může snížit víření jemného prachu v místnosti až o polovinu.
Koberce nabízí obrovský výběr vzorů, barev ale i různých materiálů a typů vlasů. Základní dělení koberců je na metrážové a kusové. Detailněji jsme se na toto téma podívali v článku Jak vybrat koberec.
Metrážové koberce pokryjí celou místnost a tím ji sjednocují. Prodávají se v rolích o šířce zpravidla tří až pěti metrů. Jedna role může být dlouhá i několik desítek metrů. My vám tak z role můžeme uříznout koberec na míru podle vašich představ. V BRENO vám takový koberec umíme i obšít.
Mezi metrážové koberce spadají i běhouny a čisticí zóny. Běhouny jsou dlouhé a úzké koberce, ideální do chodeb, na schodiště nebo do úzkých průchodů. Čisticí zóny patří mezi speciální typy metrážových koberců určené pro vstupní prostory. Pomáhají zachytit nečistoty a vlhkost z obuvi a chrání tak ostatní podlahy v interiéru.
TIP
U metrážových koberců nabízíme možnost zaslání vzorků zdarma – snadno si je prohlédnete a osaháte v pohodlí domova.
Druhým typem jsou kusové koberce, které snadno položíte na jakoukoli podlahu. Jsou variabilní, zútulní interiér a dají se kdykoli vyměnit – například podle ročního období nebo aktuálních trendů. Přečtěte si šest důvodů proč milovat kusové koberce.
Ať už zvolíte metrážový nebo kusový koberec, skvělou volbou jsou zejména do dětského pokoje. S výběrem vám pomůže článek: Jaký koberec vybrat do dětského pokoje.
Hledáte-li podlahu do jiné konkrétní místnosti, možná vám pomohou naše tipy v sekci Jak vybrat podlahu podle místnosti. Nebo se zastavte na kterékoliv naší prodejně – rádi vám poradíme osobně.
Kusové koberce představují skvělý způsob, jak dodat každé místnosti styl a osobitost. Při jejich výběru je však důležité zohlednit specifika jednotlivých prostorů, aby koberec dobře vypadal a plnil i svou funkci. Stačí myslet na pár maličkostí a výběr toho pravého koberce se stane snadnou a příjemnou záležitostí.
Z dítěte se stává teenager, a tak nastal čas předělat dětský pokojíček na pokoj pro studenta. Pojďme se společně podívat na nástrahy zařizování pokoje pro složité období dospívání.
Vlněné koberce zdobí interiéry už po staletí a dodávají jim nádech luxusu a hřejivé útulnosti. V dnešní době, kdy roste obliba přírodních materiálů, se k nim obrací stále více lidí. Zjistěte, jaké výhody, ale i nevýhody vlněné koberce mají.
Samolepicí vinylová podlaha se často jeví jako snadné a dostupné řešení. Nicméně mnoho lidí zjistí, že její instalace i dlouhodobé používání mohou přinést problémy. Naštěstí existují spolehlivější alternativy, které vám ušetří čas, nervy a ve výsledku i peníze.