1. Jak položit umělý trávník: Sepsání plánu
Ze všeho nejdříve budete potřebovat plán pokládky. V něm si ujasníte, kde se budou nacházet spoje a kolik umělé trávy vlastně potřebujete.
TIP
Šíři role umělé trávy vybírejte tak, aby bylo spojů co nejméně.
Po sepsání plánu je na řadě povrch, kam
umělou trávu položíte. Ten si před instalací zaslouží potřebnou úpravu. Způsob se liší dle druhu povrchu.
2. Jak položit umělý trávník: Příprava povrchu
Jak připravit na pokládku umělé trávy tvrdé povrchy
Tvrdé neboli umělé povrchy jako beton či asfalt zbavte nečistot a ostrých předmětů. Pomůže metla, fukar či průmyslový vysavač. Díky takto předpřipravené ploše docílíte dokonalého vzhledu umělé trávy.
Jak připravit na pokládku umělé trávy přírodní terén
Tady bude příprava povrchu složitější. Podloží pro umělou trávu musí být pevné, zbavené ostrých hran (kamenů, kořenů) a jiných nečistot včetně původní trávy. Čím rovnější a hladší podklad, tím dokonalejší výsledný vzhled.
Terén musí být stabilní a rovný, jinak se mohou na položené umělé trávě vytvářet nežádoucí boule nebo prohlubně. Samozřejmě povrch nesmí podléhat ani sesuvům půdy. To by vyšla celá práce vniveč.
Úprava povrchu pod umělou trávou na přírodním terénu:
- Vyrovnaný a stabilní terén zasypte drceným kamenivem/pískem o velikostí zrna cca 0,5–2 mm. Vytvořte celistvou vrstvu o tloušťce 6–10 cm.
- Vrstvu kameniva/písku zhutněte, utlačte a pokropte vodou.
- Písek vyrovnejte latí, aby povrch zůstal rovný.
- Následně instalujte geotextilii, která povrch pod umělou trávou stabilizuje a eliminuje prorůstání nežádoucích rostlin. Geotextilii zařežte na požadovanou velikost a připevněte k podkladu sponami či kolíky.
3. Jak položit umělý trávník: Samotná instalace
Povrch máme připravený, je načase pustit se do samotné pokládky umělé trávy. Nikam však nespěchejte. Před samotnou instalací umělý trávník aklimatizujte. To znamená, že jej necháte po dobu 24 hodin při minimální teplotě 10 °C „odpočívat“ na místě pokládky. Výkyvy teplot totiž umělé trávě nesvědčí, v případě nadměrného chladu se může dokonce smrštit.
TIP
Pokud umělou trávu pokládáte během dne, kdy jsou teploty mezi 20–25 °C a večer se ochladí, doporučujeme ponechat 2–3 cm délky řezu navíc.
Po povinné „odstávce“ umělou trávu rozviňte a ujistěte se, že jsou všechny záhyby vyrovnané. Pokládejte ji v pásech vedle sebe. Dbejte, aby byla vlákna trávy ve stejném směru u všech pásů, vyhnete se tak případným barevným odlišnostem a stínování.
Jakmile máte pásy položené, pusťte se do lepení spojů. Pro vytvoření spoje ohrňte okraje trávy nahoru. V případě, že vám po odkrytí vyčnívá černá podkladová vrstva, odřízněte je. Poté položte kusy k sobě a zkontrolujte, zda jsou správně zarovnané.
Šířka spoje mezi dvěma pruhy by neměla být větší než 4 mm. Spoje zafixujte, a to např. butylovou páskou pro umělé trávy. Následně položte oba pásy umělé trávy zpět a opatrně zatlačte okraje ve spoji. Trávu po obvodu ořízněte na požadovaný tvar. Na měkký/přírodní terén můžete umělou trávu položit i za pomocí spon.
Prodlužte umělé trávě život vhodnou péčí
Pokládkou to nekončí. Pokud chcete, aby vám umělý trávník vydržel co nejdéle, měli byste o něj náležitě pečovat.
TIP
Pro zlepšení vzhledu umělé trávy doporučujeme zásyp kulatozrnným křemičitým pískem na umělou trávu (5 kg na 1 m²), zejména při pokládce na měkký povrch.
Nezapomínejte proto na pravidelné kartáčování a používání vysavače na listí. Udržíte tak vlákna déle rovná a úhledná. Zajímá vás,
jak se starat o umělý trávník? Přečtěte si o tom více.