Jak na japonský styl bydlení. Pomůže Marie Kondo a tato pravidla

Doba čtení 3 minuty
Inspirace
Japonský styl bydlení vnáší do domovů jednoduchost i funkčnost. Při proměně se proto soustřeďte na vyhození toho zbytečného a na vytvoření jakési pomyslné harmonie. Poradíme, jak na to.
Interiér zařízený v japonském stylu bydlení.

Japonský styl bydlení hlásá minimalismus

Japonský interiér je odrazem tradiční japonské kultury, která si cení jednoduchosti, ohleduplnosti a funkčnosti. Přesně tyto vlastnosti se také promítají do japonského stylu bydleníU tohoto interiérového designu má každý předmět v místnosti určitý účel a nic není na svém místě bezdůvodně. Minimalistický přístup zajišťuje, že je prostor praktický i estetický.

Ostatně celý svět o tom přesvědčila Marie Kondo, japonská konzultantka, která se při úklidu zbytečností řídí pravidlem: Vše, co jste nepoužili více než rok, nemá u vás doma co dělat. Vezměte si tuto radu k srdci a váš interiér záhy prokoukne.

4 základní pravidla, která váš interiér přemění do japonského stylu

Pouhý minimalismus nestačí. Soustřeďte se také na tyto body:

  • Používejte přírodní materiály – základem je bambus, papír a dřevo.
  • Zaměřte se na neutrální barvy – interiér opticky zvětšíte a dodáte mu uklidňující atmosféru.
  • Nezapomínejte na rostliny – díky tomu interiér propojíte s přírodou.
  • Pohrajte si se světlem – zapomeňte na záclony a závěsy, sáhněte po japonských žaluziích a bambusových svítidlech.
  • Hrajte si s kontrastem – kombinujte světlý interiér a tmavé podlahy v japonském stylu nebo naopak.

V japonském stylu bydlení nesmí chybět tradiční nábytek

      

Kromě těchto pravidel si pořiďte i typicky japonské kousky. Pro začátek vám, v duchu minimalismu, postačí:

  • Ratanový paraván – použijte ho jako stínidlo nebo oddělovač místnosti. Vyberte si paravány laděné do přírodních barev nebo přímo s japonským motivem, třeba kvetoucích sakur.
  • Tatami – rohože z rýžové slámy. V Japonsku slouží jako modulární podlahová krytina, kterou využívají pro sezení i spaní. V evropském prostředí poslouží dobře i kusový koberec v japonském stylu.
  • Futony – japonské „sedací pytle“. V mnoha tamějších domácnostech židle ani nenajdete, a to hned z několika důvodů. Zjistěte, proč se v Japonsku sedí na podlaze.

Ložnice v japonském interiéru přináší pocit zklidnění

Naše společnost „jede“ na vlně výkonu, jsme zahlcení přemírou podnětů, a mnozí z nás pak mají večer problémy usnout. Kdoví, jak jsou na tom Japonci, protože japonská ložnice je už na první pohled zenovou oázou, kde vládne klid a pohoda.

Za vyzkoušení inspirace Japonskem rozhodně stojí. Právě do ložnice skvěle zapadne paraván, za nímž se můžete nerušeně převléct. Slabé bambusové svítidlo přinese tak akorát světla. Klid a pohodlí podtrhnete metrážovým kobercem v japonském stylu ode zdi ke zdi. Další volbou je PVC podlaha v japonském stylu nebo vinylová podlaha v japonském stylu v kombinaci s kusovým kobercem v přírodních barvách.

Obývací pokoj v japonském stylu bydlení hraje přírodními barvami

Podobným způsobem hravě vykouzlíte japonský interiér i u sebe v obývacím pokoji. Při jeho proměně vsaďte na neutrální barvy – volte tóny béžové, šedobílé, smetanové a přírodní odstíny.

U obývacího pokoje nezapomínejte také na rostliny, které interiér přirozeně propojí s přírodou. Co se týče dekorací, platí, že méně je více. Nepřehánějte to proto s nimi.

Třešničku na dortu představuje kusový koberec. I v obývacím pokoji vybírejte kusové koberce v neutrálních barvách a pohrajte si s barevným kontrastem s podlahou.

Kdybyste si nebyli jistí, že je japonský styl bydlení pro vás to pravé, zkuste naše další designové tipy: retro stylelegantní stylorientální stylromantický stylindustriální styl nebo bohémský styl.

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie BRENO tipy

  • Kusový koberec v ložnici.

    5 důvodů, proč mít v ložnici koberec

    V ložnici se dějí věci. Co se frekvence a délky týče – nejčastěji v ní spíme. Této bohulibé činnosti se věnujeme až třetinu svého života. Všichni víme, že kvalitní odpočinek je základ, možná jste ale nevěděli, že na kvalitu spánku může pozitivně působit i koberec. Máme i další důvody, proč ho mít v ložnici.

  • Žena sedící na kusovém koberci.

    Feng-šuej a koberce: Jak dodat domovu harmonii od podlahy

    Chcete, aby se váš domov stal oázou klidu a harmonie? Starověké čínské učení feng-šuej vám s tím může pomoci. Podle něj totiž hrají právě koberce v interiéru důležitou roli. Zjistěte, jak s jejich pomocí usměrnit tok energie čchi a dodat interiéru na útulnosti.

  • obývací pokoj v eklektickém stylu

    Eklektický styl bydlení: harmonie zdánlivého chaosu

    Eklektický styl bydlení je jako fascinující cesta kolem světa, která se odráží ve vašem interiéru. Představte si spojení vintage křesla s moderním abstraktním obrazem a perským kobercem. Zní to chaoticky? Právě naopak. Zkuste to také. Eklektický styl je totiž o umění kombinovat zdánlivě nesourodé prvky, a vytvářet tak unikátní a osobitý prostor plný života a příběhů.

  • koupelna v přírodním stylu s bouclé kobercem

    Vytvořte si vlastní oázu klidu: přírodní koupelna krok za krokem

    Představte si, že se ráno probouzíte s pocitem, že nevstupujete do běžné koupelny, ale do uklidňující náruče přírody. Vítají vás v ní totiž jemné zemité tóny a hebkost přírodních materiálů. Podívejte se za práh přírodní koupelny. S trochou snahy a kreativity ji vytvoříte i u sebe doma.