Frisé, shaggy, bouclè: Poznejte technologické úpravy koberců

Doba čtení 5 minut
Jak vybrat podlahu
Technologická úprava vlasu je stejně důležitá jako materiál koberce. Prozradí jeho vlastnosti i odolnost. Přečtěte si, co je to shaggy nebo frisé.
technologické úpravy koberců

Vedle materiálu hraje technologická úprava vlasů důležitou roli při výběru nového koberce. Právě způsob, jakým je koberec vyrobený, z jaké kombinace materiálů a na jakém podkladu, prozradí hodně o jeho vlastnostech, odolnosti a o tom, jestli se hodí spíše do ložnice, obýváku nebo dětského pokoje. Pojďme si představit jednotlivé technologické úpravy koberců, které vám usnadní výběr vysněného kousku.

Technologické úpravy kusových koberců

kusových koberců se nejčastěji setkáte s následujícími technologickými úpravami vlasu.

BCF: polypropylenové koberce bez technologických úprav

Jako BFC se označují koberce z polypropylenového vlákna bez dalších technologických úprav.

Díky tomu patří k těm nejlevnějším kobercům, které na trhu seženete.

BCF koberce vydrží velkou zátěž a jsou odolné vůči běžnému opotřebení. Na omak jsou hrubší až drsné.

Heatset: paření

Koberce s tepelnou úpravou heatset vynikají atraktivním vzhledem s nádechem luxusu. Díky této úpravě má koberec větší pevnost a stává se odolnějším vůči poškození.

Tato úprava teplem způsobuje, že barvy vláken více vyniknou a působí intenzivněji.

Koberce s touto úpravou nabízí také výborné tepelně-izolační vlastnosti a udrží vám doma teplo.

Heatset Carving: napařování a seřezávání

Jde o podobnou technologickou úpravu vláken jako u heatsetu. U úpravy carving se vlasy koberce ještě seřezávají do různých výšek. Díky tomu na koberci vznikají obrazce, které pak působí moderním 3D efektem. Vzory z koberce zdánlivě vystupují, a díky tomu mají takto upravené koberce vysoce atraktivní vzhled.

Frisé: napařování a kroucení

Při této úpravě se vlákna těsně kroutí, nakonec se upravují párou. Díky tomu se zajistí jejich vyšší životnost, dále barevná a tvarová stálost vláken.

Koberec působí díky technologické úpravě kroucení hustším dojmem a povrch koberce je příjemný na dotyk.

Shaggy: chlupatý koberec

Koberec shaggy není přímo pojmenovaný po technologické úpravě ani materiálu. Jde čistě o vzhled koberce. Shaggy v angličtině znamená chlupatý. Shaggy koberce vynikají extra dlouhým vlasem.

Díky tomu tyto koberce nabízí velmi komfortní došlap a luxusní vzhled. Díky rozcuchané struktuře je na koberci méně patrné vyšlapání.

Bouclè: tkané koberce

Bouclè označuje druh tkaného koberce, který je tvořený hladkými uzlíky nebo zrnitým povrchem s nízkou a pěkně utaženou smyčkou.

Hodí jak do domácností, tak i do frekventovaného komerčního prostředí.

Bouclè koberce nabízí vysokou odolnost. Velmi snadno se udržují, nevyžadují žádnou speciální péči. Stačí jim běžné vysávání. Jsou hladké a bez vlasu, takže nehrozí jejich sešlapávání. Tato struktura se často využívá v kombinaci s přírodními materiály, jako je sisal nebo mořská tráva.

Technologické úpravy metrážových koberců

Vlákna metrážových koberců se nejčastěji upravují následujícími způsoby:

Smyčka

Takový koberec se vyrábí za použití řady neřezaných smyček, které se pravidelně všívají k podkladu ve stejné výšce. Díky tomu se vytváří čistý, rovnoměrný a hladký povrch koberce.

Koberec je pak velmi odolný vůči zatížení a hodí se do vysoce frekventovaných místností, a to jak v domácím prostředí, tak i v komerčních prostorách. Najdete je v obchodech nebo třeba hotelových chodbách.

Smyčky mohou být velké nebo malé, ale menší smyčky zpravidla bývají odolnější.

Smyčkové koberce jsou obecně odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť. Díky tomu se hodí i do místností s vysokým provozem, protože si poradí i s intenzivní zátěží.

Strukturovaná smyčka

 

Vyrábí se podobně jako koberce smyčkové. Liší se ale tím, že se smyčky vážou v různých výškách a vzájemně se podpírají, takže koberec je ještě o něco odolnější než v případě klasické smyčky.

Kombinace rozdílných velikostí smyček vytváří zajímavé plastické obrazce, které mohou oživit jednobarevné koberce.

Scroll

Jde o smyčkové koberce s různou výškou smyček, které vytváří působivou texturu připomínající trojrozměrný efekt povrchu koberce. Obvykle se používají dvě nebo tři různé výšky smyčky (vyšší smyčka je částečně prořezána). Koberce Scroll poskytují dobrou životnost a ležérní vzhled.

Každá velikost oka odráží světlo jinak, a vznikají tak zajímavé barevné odlesky. Takto upravené koberce vynikají mimořádnou odolností.

Potisk

Většinou se potiskem upravují bílé koberce, na které se pomocí strojního tisku postupně nanáší barevné vzory.

Nejčastěji se nimi setkáte u dětských koberců, na kterých najdete plno hravých motivů a vzorů.

Potiskem se ale upravují i další druhy bytových i zátěžových koberců. Vyrábí se většinou ze 100% polyamidu, což je nejlépe obarvitelný materiál. Jsou vysoce odolné a snadno se udržují.

Saxony

Koberce se střiženým a krouceným vlasem. Při pohledu shora jsou špičky jednotlivých vlasů od sebe jasně rozpoznatelné, a koberec tak má zrnitou strukturu.

Hodí se hlavně pro koberce do méně zatěžovaných místností, jako je třeba ložnice.

Střižený vlas/smyčka (CUT LOOP)

Tato metoda kombinuje střižený vlas a neporušené smyčky, které pak vytvoří vzory na koberci. 

Takový koberec pak vyniká především vysokou tvarovou pamětí.

Velur

Tato úprava zajišťuje koberci hedvábný, elegantní a luxusní vzhled. Jde o krátký a hustě střižený vlas. Pro jejich výrobu se používá nefixovaná předená příze nebo BCF příze.

Takové koberce se hodí i pro formální prostory, kde má koberec působit reprezentativním dojmem. Najdete ho například ve vstupních halách a recepcích hotelů nebo firem.

Vpichování

Patří mezi vůbec nejlevnější úpravy metrážových koberců. Spočívá ve vzájemném proplétání vláken pomocí speciálních vpichovacích jehel.

Výroba takového koberce je nenáročná a povrch koberce bývá poměrně hrubý. Proto se takové koberce využívají především do komerčních prostor.

Jednotlivé technologické úpravy koberců už znáte. Podívejte se také na přehled materiálů, ze kterých se koberce vyrábí.

Sledujte nás

Přečtěte si i další články z kategorie Jak vybrat podlahu

  • Kusový koberec v ložnici.

    5 důvodů, proč mít v ložnici koberec

    V ložnici se dějí věci. Co se frekvence a délky týče – nejčastěji v ní spíme. Této bohulibé činnosti se věnujeme až třetinu svého života. Všichni víme, že kvalitní odpočinek je základ, možná jste ale nevěděli, že na kvalitu spánku může pozitivně působit i koberec. Máme i další důvody, proč ho mít v ložnici.

  • Žena sedící na kusovém koberci.

    Feng-šuej a koberce: Jak dodat domovu harmonii od podlahy

    Chcete, aby se váš domov stal oázou klidu a harmonie? Starověké čínské učení feng-šuej vám s tím může pomoci. Podle něj totiž hrají právě koberce v interiéru důležitou roli. Zjistěte, jak s jejich pomocí usměrnit tok energie čchi a dodat interiéru na útulnosti.

  • kancelář s hladkou podlahou

    Jak vybrat hladké podlahy do kanceláře: Na toto se zaměřte

    Hladké podlahy, zejména PVC a vinyl, se v posledních letech staly velmi populární volbou pro kancelářské prostory. Jejich obliba pramení z kombinace praktičnosti, estetiky a příznivé ceny. Zjistěte, jak vybrat hladkou podlahu do kanceláře.

  • Vinylová podlaha s kusovým kobercem.

    Co na podlahu? Koberec, PVC, vinyl, dlažbu či dřevo?

    Přemýšlíte, jaký druh podlahové krytiny zvolit do svého interiéru? Jaké výhody má koberec, vinyl, PVC podlaha či dlažba? Pokusíme se vás zorientovat v pestrém světě podlahových krytin a pomůžeme s výběrem té nejvhodnější.