V tomto díle našeho seriálu se podíváme na to, proč byste měli nechat koberec „vydechnout“, než se pustíte do jeho pokládání.
1) Rozložte koberec a nechte ho 24 hodin odpočívat
Metrážový koberec vždycky dorazí smotaný v roli. Než s ním začnete pracovat, rozložte ho ve stejné místnosti, kde se chystáte koberec pokládat. Nechte ho, ať si zvyká na okolní podmínky. Hlavně na vlhkost a teplotu.
Proč nechat koberec před pokládkou odpočívat:
- Přizpůsobí se teplotě v místnosti.
- Zvykne si na vzdušnou vlhkost v novém prostředí.
- Dojde k narovnání záhybů.
Každý materiál pracuje. Ať už jste si objednali koberec z přírodních materiálů nebo umělých vláken, po jeho rozložení probíhají základní fyzikální procesy.
Koberec se vlivem okolní teploty a vzdušné vlhkosti rozpíná a rovná.
Pokud koberci nedáte dostatečný čas, aby se v místnosti aklimatizoval, začne se rozpínat až po pokládce. Bude se kroutit a nesplyne dobře s podkladem.
Tím vám přibydou nejen starosti, ale hlavně to může zvýšit náklady na pokládku. Koberec nevydrží tak dlouho, nebo ho budete muset položit znovu, protože na něm budou boule a hrbolky.
Kromě toho, že vyboulený koberec nevypadá hezky, tak může být i nebezpečný. Na špatně položeném koberci se vám nebude dobře chodit a hrozí také zakopnutí.
Každý metrážový koberec proto
před pokládkou nechte alespoň 24 hodin odpočívat v místnosti, kde ho budete pokládat. 2) Důkladně koberec prohlédněte
Poté, co koberec rozložíte, ho pečlivě prohlédněte. Vizuální kontrolu určitě nepodceňujte. Zaměřte se na jakékoli nesrovnalosti, případné vady nebo poškození.
Důkladnou prohlídku koberce proveďte ještě před tím, než se pustíte do případného řezání koberce nebo samotné pokládky. Jedině tak s vámi můžeme bez problému vyřídit reklamaci, pokud na koberci objevíte jakékoli vady.
3) Zkontrolujte šířku koberce
Jak koberec v místnosti pracuje, může se také mírně srazit.
To je jeden z důvodů, proč při objednání radíme vybírat koberec raději o pár centimetrů delší a širší. Jakmile koberec projde 24hodinovou aklimatizací, zkontrolujte jeho šířku.
Pokud šířka koberce výrazně přesahuje šířku místnosti, můžete ho zúžit. Nikdy ale
nezužujte koberec na přesný rozměr. Nechte si rezervu 5–10 cm na každou stranu.
O tom, proč je důležitá rezerva jsme psali v článku
Jak správně změřit podlahu před pokládkou koberce.
Jak aklimatizovat koberec před pokládkou, aby vám sloužil co nejdéle, už víte. Přečtěte si i další články, kde vám poradíme:
Jak připravit podlahu na pokládku koberceJak položit koberec oboustrannou lepicí páskouJak položit koberec celoplošným lepenímJak položit koberec na kobercovou podložkuJak správně napojit metrážový koberecJak vybrat lišty k metrážovému koberci
Zatím se jen poohlížíte po novém koberci? Mrkněte se na kvalitní metrážové koberce,
zátěžové koberce nebo
koberce v akci, kde vám přinášíme pravidelné slevy na koberce.